Dzisiejszym wpisem rozpoczynam cykl postów dotyczących regulacji kwestii władzy rodzicielskiej w krajach Unii Europejskiej.
Czym jest władza rodzicielska?
Komu jest przyznawana?
Czy wyrok wydany w jednym z krajów UE może być egzekwowany w innym kraju?
Na te inne pytania znajdziecie Państwo odpowiedź w kolejnych wpisach na moim blogu.
Tymczasem, tytułem wstępu:
Każdy kraj Unii Europejskiej stosuje swoje własne przepisy regulujące kwestie opieki nad małoletnim dzieckiem.
Przepisy krajowe określają:
- kto otrzyma prawo do opieki nad małoletnim dzieckiem;
- czy opiekunowie prawni będą sprawować opiekę wspólnie, czy też prawo do opieki uzyska tylko jedno z nich;
- kto będzie podejmować decyzje dotyczące istotnych spraw dziecka;
- kto będzie zarządzał np. majątkiem dziecka.
Podkreślić należy, że wszystkie kraje UE respektują prawo dzieci do osobistej relacji i bezpośredniego kontaktu z obojgiem rodziców, nawet w sytuacji, gdy mieszkają oni w różnych krajach.
W sytuacji, gdy dochodzi do rozwodu pomiędzy małżonkami pochodzącymi z różnych krajów UE lub gdy nie mieszkają oni w jednym kraju UE, sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej rozpatruje sąd znajdujący się w kraju, w którym dziecko przeważnie mieszka.
Istnieje jednak możliwość (w przypadku dojścia do porozumienia małżonków), aby sąd wydający orzeczenie w sprawie rozwodu rozstrzygnął również kwestie dotyczące władzy rodzicielskiej.
Mając na uwadze dobro dziecka, sąd wyda orzeczenie o prawie do opieki nad dzieckiem i prawie do odwiedzin oraz wyznaczy miejsce zamieszkania dziecka.
Należy pamiętać, że orzeczenia sądu w sprawie władzy rodzicielskiej wydane w jednym z krajów UE są uznawane we wszystkich krajach UE bez żadnych dodatkowych formalności.
W kolejnym wpisie przeanalizuję dla Państwa polskie przepisy dotyczące władzy rodzicielskiej, zapraszam do lektury i kontaktu ze mną w razie pytań!