W ostatnim wpisie wyjaśniałam Państwu jakie przesłanki musi spełnić obcokrajowiec, aby mógł ubiegać się o zezwolenie na zakup nieruchomości na terenie Polski.
Dzisiaj kilka informacji dotyczących zwolnienia z tego obowiązku.
Zaczynamy!
Kiedy zezwolenie nie będzie konieczne?
Zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych na nabycie nieruchomości omówione zostały w art. 8 ust. 1 omawianej ustawy. Zgodnie z przywołanym przepisem nie wymaga uzyskania zezwolenia:
- nabycie samodzielnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r.
o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.) oraz nabycie samodzielnego lokalu użytkowego o przeznaczeniu garażowym lub udziału w takim lokalu, jeżeli jest to związane z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych nabywcy lub właściciela nieruchomości lub samodzielnego lokalu mieszkalnego; - nabycie nieruchomości przez cudzoziemca zamieszkującego w Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej 5 lat od udzielenia mu zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej;
- nabycie przez cudzoziemca będącego małżonkiem obywatela polskiego i zamieszkującego
w Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej 2 lata od udzielenia mu zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej nieruchomości, które w wyniku nabycia stanowić będą wspólność ustawową małżonków; - nabycie przez cudzoziemca nieruchomości w drodze umowy ze zbywcą, jeżeli w dniu nabycia cudzoziemiec jest uprawniony do dziedziczenia ustawowego po zbywcy nieruchomości,
a zbywca nieruchomości jest jej właścicielem lub wieczystym użytkownikiem co najmniej 5 lat, - nabycie przez osobę prawną lub spółkę handlową nieposiadającą osobowości prawnej mającą siedzibę w Polsce i kontrolowaną przez cudzoziemców, na cele statutowe, nieruchomości nie zabudowanych, których łączna powierzchnia w całym kraju nie przekracza 0,4 ha na obszarze miast;
- nabycie nieruchomości przez cudzoziemca, będącego bankiem i jednocześnie wierzycielem hipotecznym, w trybie przejęcia nieruchomości na własność w wyniku bezskutecznej licytacji w postępowaniu egzekucyjnym;
- nabycie lub objęcie przez bank z siedzibą na terytorium Polski kontrolowany przez cudzoziemców, w związku z dochodzeniem przez ten bank roszczeń wynikających z dokonanych czynności bankowych akcji lub udziałów w spółce, która jest lub stanie się w wyniku nabycia jej udziałów lub akcji cudzoziemcem i jest jednocześnie właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonych w Polsce.
Pamiętajcie proszę Państwo, że zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości wskazane powyżej nie mają zastosowania, gdy przedmiotem nabycia są nieruchomości położone w strefie nadgranicznej (czyli, np. w województwie Dolnośląskim: Ziębice, Kamieniec Ząbkowicki, Złoty Stok, Bardo, Lądek-Zdrój, Kłodzko, Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie, Szczytna, Polanica-Zdrój m., Duszniki-Zdrój m., Lewin Kłodzki, Kudowa-Zdrój m., Radków, Nowa Ruda, Nowa Ruda m., Stoszowice, Bielawa m., Pieszyce m., Głuszyca, Walim, Jedlina-Zdrój m., Mieroszów, Wałbrzych m., Boguszów-Gorce m., Czarny Bór, Lubawka, Kamienna Góra, Kowary m., Mysłakowice, Karpacz m., Podgórzyn, Jelenia Góra m., Piechowice m., Stara Kamienica, Szklarska Poręba m., Mirsk, Świeradów-Zdrój m., Leśna, Gryfów Śląski, Olszyna, Lubań, Lubań m., Platerówka, Siekierczyn, Sulików, Zawidów m., Zgorzelec, Zgorzelec m., Bogatynia, Pieńsk, Nowogrodziec, Węgliniec) oraz grunty rolne o powierzchni przekraczającej 1 ha.
Co w sytuacji gdy osoba planująca zakup nieruchomości pochodzi z kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub z Konfederacji Szwajcarskiej?
Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców nabycie nieruchomości oraz akcji i udziałów w spółkach będących właścicielem bądź wieczystym użytkownikiem nieruchomości w Polsce przez cudzoziemców z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej nie wymaga uzyskania zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Jestem spadkobiercom nieruchomości położonej w Polsce.
Nie posiadam polskiego obywatelstwa, czy przepisy ustawy o nabywaniu nieruchomości również mnie obowiązują?
Przepisy ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców nie mają zastosowania do nabycia nieruchomości w drodze dziedziczenia przez osoby uprawnione do dziedziczenia ustawowego, bez względu na rodzaj nieruchomości, co oznacza iż nie zachodzi w tym przypadku konieczność uzyskania zezwolenia.
Wyłączenie z obowiązku uzyskania zezwolenia odnosi się zarówno do nabycia nieruchomości w drodze dziedziczenia ustawowego jak i testamentowego, o ile osoby powołane do spadku na podstawie testamentu należą jednocześnie do kręgu spadkobierców ustawowych.
Ustalenie kręgu spadkobierców ustawowych następuje w oparciu o prawo ojczyste spadkodawcy. Obowiązek uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości w drodze dziedziczenia dotyczy tylko dziedziczenia testamentowego przez cudzoziemców nie należących do kręgu spadkobierców ustawowych.
Zapraszam Państwa do zadawania dodatkowych pytań!
Bądźmy w kontakcie!