Wielu z moich zagranicznych Klientów po dłuższym pobycie w naszym kraju na poważnie zaczyna rozważać zakup nieruchomości w Polsce. Jak się z czasem okazuje, sama chęć zakupu nieruchomości to za mało. Procedura nabycia nieruchomości dla osób, które nie posiadają polskiego obywatelstwa, różni się od znanej nam umowy sprzedaży, zawieranej przed notariuszem. Bynajmniej nie chodzi tu
o różnice językowe, czy czynności jakie wykonuje notariusz.
Pojawiają się wtedy pytania: Jak to zrobić? Jakie wymagania muszę spełnić?
Śpieszę Państwu z pomocą! Oto kilka wskazówek:
Nabycie przez cudzoziemca prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wymaga zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych, chyba że znajdą zastosowanie zwolnienia przewidziane w art. 8 ust. 1 lub 2 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.
Chcąc uzyskać zezwolenie, cudzoziemiec powinien wystąpić z wnioskiem o wydanie zezwolenia.
Co istotne, nie ma gotowych wzorów wniosku, taki wniosek przygotowujemy indywidualnie, musi on jednak zostać przygotowany zgodnie z informacjami zawartymi w:
- ustawie z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców
(Dz. U. z 2017 r. poz. 2278); - ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 424, z późn. zm.);
- rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 20 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych informacji oraz rodzajów dokumentów, jakie jest obowiązany przedstawić cudzoziemiec ubiegający się o wydanie zezwolenia na nabycie nieruchomości (Dz. U. z 2012 r. poz. 729).
Wraz z wnioskiem o wydanie zezwolenia należy przedłożyć oryginał dowodu wpłaty opłaty skarbowej.
Jeśli chcecie Państwo skonsultować ze mną przygotowany wniosek, bądź zlecić jego przygotowanie, serdecznie zapraszam do kontaktu!
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, zezwolenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych wydawane jest na wniosek cudzoziemca (w tym miejscu pada odpowiedź na pytanie: Kiedy wniosek zostanie wydany?), jeżeli:
- nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie spowoduje zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, a także nie sprzeciwiają się temu względy polityki społecznej i zdrowia społeczeństwa;
- wykaże on, że zachodzą okoliczności potwierdzające jego więzi z Rzeczpospolitą Polską.
Jak należy rozumieć przesłankę „okoliczności potwierdzające więzi cudzoziemca z Rzeczpospolitą Polską?
Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w art. 1a ust. 2 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Takimi okolicznościami są:
- posiadanie polskiej narodowości lub polskiego pochodzenia;
- zawarcie związku małżeńskiego z obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej;
- posiadanie zezwolenia na pobyt czasowy (z wyłączeniem zezwolenia, o którym mowa w art. 176 i art. 181 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach), stały lub rezydenta długoterminowego UE;
- członkostwo w organie zarządzającym przedsiębiorcy będącego osobą prawną lub spółką handlową nieposiadającą osobowości prawnej z siedzibą na terytorium Polski, kontrolowaną przez cudzoziemców;
- wykonywanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności gospodarczej lub rolniczej, zgodnie z przepisami prawa polskiego.
Ubiegając się o zezwolenie koniecznie musimy pamiętać, że zgodnie z art. 1a ust. 5 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców powierzchnia nieruchomości nabytych przez cudzoziemca w celu zaspokojenia jego potrzeb życiowych nie może przekroczyć 0,5 ha, zaś w przypadku nabywania nieruchomości na potrzeby prowadzonej w Polsce działalności gospodarczej lub rolniczej powierzchnia nieruchomości powinna być uzasadniona rzeczywistymi potrzebami wynikającymi z charakteru wykonywanej działalności.
Proszę zwrócić uwagę, że w przypadku gdy cudzoziemiec będący osobą fizyczną ubiega się
o zezwolenie na nabycie nieruchomości w celu zaspokojenia potrzeb życiowych (tj. w każdym celu innym niż na potrzeby związane z wykonywaną ewentualnie osobistą działalnością gospodarczą lub rolniczą) powinien wskazać czy jest już właścicielem lub użytkownikiem wieczystym innych nieruchomości położonych w Polsce oraz podać dane dotyczące tych nieruchomości i określić podstawę ich nabycia.
Przepisy ustawy przewidują również sytuacje, w których obcokrajowiec zwolniony będzie z obowiązku uzyskania zezwolenia.
Jakie to przypadki?
Zapraszam Państwa do zapoznania się z kolejnym wpisem!